Επιστροφή Επάνω

2ο ΓΕΛ ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ

Περαία Θεσσαλονίκη

ΔΡΑΣΗ HEALTH LITERACY

Στο πλαίσιο του προγράμματος The Tipping Point in Education το σχολείο μας το σχολικό έτος 2021-2022 συμμετείχε στη δράση Health Literacy.

H δράση υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του SNF Nostos Conference και είχε ως στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της νέας γενιάς για το ζήτημα της υγείας από νωρίς, στις ηλικίες δηλαδή όπου διαμορφώνονταιοι αντιλήψεις μας, και όχι μόνο από το σημείο-ηλικία που αρχίζουν να εμφανίζονται θέματα που χρήζουν παρακολούθησης.

Οι μαθητές/τριες που συμμετείχαν στη δράση είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με διάφορους μέντορες από το χώρο της υγείας, όπως γιατρούς, ψυχολόγους, νευροεπιστήμονες, βιοεπιστήμονες, ακαδημαϊκούς, διατροφολόγους, κλπ., είτε μέσω live ομαδικών συνεδριών είτε μέσω των topics (ασύγχρονης λειτουργίας) όπου οι μαθητές έθεσαν ερωτήματα στο πλαίσιο μιας θεματικής και πολλαπλοί μέντορες τους απάντησαν με video 100’’.

Στο πλαίσιο της παραπάνω δράσης 11 μαθητές/τριες και με δωρητή το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ) είχαν την μοναδική ευκαιρία να συμμετέχουν δια ζώσης στο SNF Nostos Conference 2022 ένα ανοιχτό, δημιουργικό, διαδραστικό και δυναμικό διήμερο το οποίο έλαβε χώρα στις 23 και 24 Ιουνίου 2022 στην Αθήνα στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν από κοντά τους Διαλόγους, να συζητήσουν για τα Social Media και το ψυχικό αποτύπωμα που αφήνουν στη γενιά τους, τη «Generation Social». και να θέσουν ζωντανά τα ερωτήματα ή τους προβληματισμούς τους κατά τη διάρκεια της συζήτησης. Ταυτόχρονα συμμετείχαν σε βιωματικές δράσεις εικονικής πραγματικότητας και παρακολούθησαν μια σειρά από events του SNF Conference.

Η εμπειρία ήταν μοναδική και ευχαριστούμε θερμά την ομάδα του Tipping Point για την εξαιρετική συνεργασία και το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ) για την ευγενική χορηγία του.

Παιδαγωγική ομάδα

Αθανασιάδου Μαρία

Δεληγιώργη Ευτυχία

Καιρός

Θεσσαλονίκη °C
  04.05.2024 Ferienhaus Ostsee

Copyright © 2024 2ο Γενικό Λύκειο Θερμαϊκού Rights Reserved.