Επιστροφή Επάνω

Περαία Θεσσαλονίκη

Σχ. ‘Ετος: 2021-2022
Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο

Στο πλαίσιο της συμμετοχής του 2ου ΓΕΛ Θερμαϊκού στο Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο με θέμα «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» και στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής Α΄Τάξης, οι μαθητές/τριες του τμήματος Α2 με συντονίστρια εκπαιδευτικό την Κα Μαρία Αθανασιάδου ΠΕ86 δημιούργησαν ένα ενημερωτικό φυλλάδιο επισημαίνοντας πέντε (5) από τις πιο γνωστές κατηγορίες κινδύνων που μπορεί να προκύψουν από τη χρήση του Διαδικτύου.

Οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε ομάδες ερευνώντας την κατηγορία του κινδύνου που έχουν επιλέξει. Οι κατηγορίες κινδύνων με τις οποίες ασχολήθηκαν οι επιμέρους ομάδες είναι οι εξής:

1. ΚΑΚΟΒΟΥΛΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ – SPAMPHISHING
  2. ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ
  3. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ
  4. ΔΙΑΚΤΥΑΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ
  5. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ

Επιπλέον δημιουργήθηκαν οι εξής ομάδες:

• Καλλιτεχνικής Επιμέλειας- Σκίτσο: το αισθητικό αποτέλεσμα και τα σκίτσα του φυλλαδίου
  • Ψηφιακής Επεξεργασίας: την ψηφιοποίηση του υλικού των επιμέρους ομάδων και την δημιουργία του Φυλλαδίου στον Η/Υ
  • Επεξεργασίας Πληροφοριών: την επικοινωνία και τη μεταφορά του υλικού μεταξύ των ομάδων και επιμελήθηκε την αποδελτίωση των πληροφοριών

Ευχαριστούμε τη Συντονίστρια Παιδαγωγικής Ευθύνης του 2ου ΓΕΛ Θερμαϊκού Κα Μπεχλιβάνη Νικολέτα για την αγαστή συνεργασία και τη στήριξη της δράσης.

Ομάδα Εργασίας:

Μαρία Αθανασιάδου ΠΕ86: Συντονίστρια Εκπαιδευτικός

Παρασκευή Κουτσουπιά ΠΕ01: Συμμετέχουσα Εκπαιδευτικός

Μαθητές/τριες της Α΄Τάξης του τμήματος Α2

Ακολουθεί το παραγόμενο ενημερωτικό φυλλάδιο

Καιρός

Θεσσαλονίκη °C
  03.05.2024 Ferienhaus Ostsee

Copyright © 2024 2ο Γενικό Λύκειο Θερμαϊκού Rights Reserved.